Przeglad Gastroenterologiczny (Gastroenterologický přehled)

Przeglad Gastroenterologiczny (Gastroenterologický přehled)

Plicní tkáň je někdy poškozena natolik, že plíce přestanou fungovat. V tomto případě mohou pacienti podstoupit hodnocení a plánování transplantace plic.

Pneumotorax

Tento stav, také známý jako zhroucené plíce, nastává, když vzduch uniká z plic a shromažďuje se v prostoru, který odděluje plíce od hrudní stěny. Způsobuje bolest na hrudi a dušnost. Je častější u starších pacientů s CF.

Cukrovka

Téměř 20 procent lidí s cystickou fibrózou vyvine diabetes do věku 30 let, podle Mayo Clinic. (2)

Diabetes související s cystickou fibrózou (CFRD) sdílí některé příznaky společné s diabetem 1. i 2. typu. Hustý hlen spojený s CF způsobuje zjizvení slinivky břišní, orgánu produkujícího inzulín. V důsledku toho se u pacientů s CF může stát nedostatek inzulinu (jako u lidí s diabetem 1. typu). Stejně jako lidé s diabetem 2. typu se i pacienti s CF mohou stát rezistentní na inzulín.

Lidé s CFRD nemusí vykazovat žádné známky nebo příznaky a nemusí vědět, že ji mají, pokud nejsou testováni speciálně na cukrovku.

Nutriční nedostatky nebo podvýživa

Když nemoc způsobí, že hlen blokuje trubice, které přenášejí trávicí enzymy ze slinivky břišní do střev, vaše tělo nemůže absorbovat důležité vitamíny a živiny. Toto je často označováno jako exokrinní pankreatická insuficience (EPI). Přibližně 85 procent pacientů s CF má exokrinní pankreatickou nedostatečnost. (10)

Studie ukázaly, že prevence podvýživy je spojena s lepším průběhem plicních chorob a delším přežíváním pacientů.

Střevní obstrukce

Tento typ ucpání brání průchodu jídla nebo kapaliny střevem.

Syndrom distální střevní obstrukce (DIOS) je běžnou komplikací CF, odhaduje se 5 až 12 případů na 1 000 pacientů ročně u dětí a vyšší výskyt je hlášen u dospělých. DIOS je pozorován hlavně u pacientů s pankreatickou insuficiencí. (11)

Blokovaný žlučovod

Váš žlučovod se může zablokovat a zapálit, což může vést k problémům s játry nebo žlučovým kamenům.

Výzkum naznačuje, že onemocnění jater související s cystickou fibrózou (CFLD) postihuje přibližně 30 procent pacientů s CF. CFLD je považována za třetí nejčastější příčinu úmrtí u lidí s CF po plicních onemocněních a komplikacích souvisejících s transplantacemi orgánů. (12)

Kyselý reflux

K tomu dochází, když žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu; může vyvolat kašel.

Gastroezofageální reflux (GER) je běžný u pacientů s CF, přičemž studie odhadují jeho prevalenci v rozmezí od 35 procent do 81 procent. Výzkum naznačuje, že pacienti s CF, kteří mají GER, mají závažnější plicní onemocnění s nižší plicní funkcí a zvýšenými respiračními exacerbacemi. (13)

Neplodnost

Téměř všichni muži s cystickou fibrózou jsou neplodní, protože trubice, která spojuje varlata a prostatu, se ucpe hlenem nebo úplně chybí. (14)

Zatímco většina žen s CF je schopna nosit dítě, zhoršená funkce plic a výživa mohou během těhotenství zvýšit riziko zdravotních komplikací.

Osteoporóza a osteopenie

Lidé s cystickou fibrózou jsou náchylnější k rozvoji osteoporózy a osteopenie, dvou běžných onemocnění kostí. Plicní onemocnění a podvýživa související s CF mohou ohrozit zdraví kostí.

Nízká kostní minerální denzita (BMD) je běžná u dospělých pacientů s CF.

Některé léky užívané pacienty s CF, jako jsou steroidy na pomoc dýchacím funkcím, mohou také nepříznivě ovlivnit pevnost kostí.

Artritida

Pacienti s CF mají vysoké riziko zánětu a bolesti kloubů, zejména s věkem.

Artritida, nejběžnější typ bolesti kloubů u lidí s CF, může přicházet a odcházet v průběhu času.

Dehydratace nebo nerovnováha elektrolytů

Lidé s cystickou fibrózou mají slanější pot, což může ovlivnit rovnováhu minerálů v krvi a souviset s dehydratací.

Tipy redakce

Měli byste jíst to nebo ono?

Víte, jak se stravovat způsobem, který je výživný a přitom bohatý na tuky dietonus bezplatné číslo a kalorie? Vyzkoušejte své znalosti o dobré dietě při cystické fibróze!… Zjistěte více

Výzkum a statistika: Kdo má cystickou fibrózu?

V roce 2019 žije ve Spojených státech s cystickou fibrózou asi 30 000 lidí, podle registru pacientů nadace pro cystickou fibrózu. Na celém světě je přibližně 70 000 lidí s CF. Ve Spojených státech je každoročně diagnostikováno asi 1 000 nových případů.

Více než 75 procent lidí s touto nemocí je diagnostikováno do věku 2 let; a více než polovině všech lidí žijících s cystickou fibrózou je 18 nebo více let.

CF se vyskytuje převážně v bílé populaci, a to rychlostí 1 z 2500 porodů. Mezi 2 procenty a 5 procenty bílých lidí jsou nositeli mutace genu CFTR, ale nemají zjevné klinické příznaky onemocnění. Nemoc je mezi afroameričany méně častá a vyskytuje se v mnohem nižší frekvenci přibližně 1 z 17 000 porodů. (15)

Genové mutace CF jsou nejrozšířenější u osob severního a středoevropského původu nebo aškenázského židovského původu. Zřídka se vyskytují u domorodých Američanů, Asiatů nebo původních Afričanů. (16)

CF je stejně běžná mezi muži a ženami, ale pacientky jsou na tom výrazně hůře než muži s touto nemocí. Střední věk přežití u pacientek s CF je přibližně o tři roky mladší než u mužů, ale důvody horší míry přežití u žen nejsou zcela objasněny. (17)

Hispánští Američané a cystická fibróza

Zatímco CF je běžnější u bílých lidí než u jiných ras, výzkum publikovaný v časopise Chest v roce 2015 zjistil, že Hispánci s touto nemocí mohou čelit horším výsledkům. Hispánští Američané měli ve skutečnosti téměř třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na cystickou fibrózu než nehispánští pacienti.

Vědci pokračují ve studiu, proč tento potenciální rozdíl existuje. (18,19)

Související podmínky a příčiny cystické fibrózy

Zvládnutí dalších zdravotních problémů je důležité, pokud máte cystickou fibrózu.

Některé stavy, které jsou úzce spojeny s cystickou fibrózou, zahrnují:

Diabetes Onemocnění jater Osteoporóza Pneumonie Artritida (2,20)

Zdroje, které milujeme

Americká plicní asociace

Cystická fibróza. com

Nadace pro cystickou fibrózu

Cyklická fibróza po celém světě

Redakční zdroje a ověřování faktů

Schluchter MD, Konstan MW, et al. Klasifikace závažnosti cystické fibrózy plicní choroby pomocí údajů o podélných plicních funkcích. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. 20. července 2006. Cystická fibróza. Klinika Mayo. 14. března 2020. O cystické fibróze. Nadace pro cystickou fibrózu. Diagnostikováno s cystickou fibrózou. Nadace pro cystickou fibrózu. Cystická fibróza: výhled/prognóza. Clevelandská klinika. 13. června 2019. Cystická fibróza. Penn State. 20. listopadu 2016. Bacily a cystická fibróza: Fakta. Nadace pro cystickou fibrózu. Bronchiektázie. Americká plicní asociace. Registr pacientů: Výroční zpráva o údajích za rok 2013. Nadace pro cystickou fibrózu. Gonska T. The Gut is a key player in Cystic Fibrosis Malnutrition. Časopis dětské pediatrické gastroenterologie a výživy. Duben 2016. Colombo C, Ellemunter H, et al. Pokyny pro diagnostiku a léčbu syndromu distální střevní obstrukce u pacientů s cystickou fibrózou. Journal of Cystic Fibrosis. Červen 2011. Kobelska-Dubiel N, Klincewicz B, et al. Onemocnění jater při cystické fibróze. Przeglad Gastroenterologiczny (přehled gastroenterologie). 26. června 2014. Robinson NB, DiMango E. Prevalence gastroezofageálního refluxu u cystické fibrózy a důsledky pro plicní nemoc. Annals of the American Thoracic Society. 31. ledna 2014. Sokol RZ. Neplodnost u mužů s cystickou fibrózou. Aktuální názor v plicní medicíně. 1. listopadu 2011. Rubin BK. Přehled cystické fibrózy a bronchiektázie bez CF. Semináře v respirační a kritické medicíně. 15. ledna 2004. Hamosh A, Fitzsimmons SC, et al. Porovnání klinických projevů cystické fibrózy u černobílých pacientů. Journal of Pediatrics. Únor 1998. Demko CA, Byard PJ, et al. Genderové rozdíly v cystické fibróze: infekce Pseudomonas Aeruginosa. Journal of Clinical Epidemiology. Srpen 1995. Cystická fibróza. Genetika Home Reference. 18. srpna 2020. Silva P. Etnický původ může ovlivnit úmrtnost na cystickou fibrózu, podle studie. Novinky o cystické fibróze dnes. 3. července 2015. Další podmínky týkající se CF Pokyny pro péči. Nadace pro cystickou fibrózu. Ukaž méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v cystické fibróze

7 tipů, které vám pomohou vystěhovat se při zvládání cystické fibrózy

Od získání pomoci s počátečním přesunem až po zavedení nové léčebné rutiny je na co myslet, když se odstěhujete z domova.

Od Quinn Phillips 2. prosince 2019

8 věcí, které můžete dělat každý den, abyste s cystickou fibrózou žili lépe

Zatímco předepsaná léčba tvoří základ řízení CF, jiná opatření v oblasti životního stylu mohou pomoci určit, jak jsou účinná.

Od Quinn Phillips 2. prosince 2019

Jak upřednostnit léčbu cystickou fibrózou ve svém zaneprázdněném plánu

Život může být zaneprázdněný, ale existují kroky, které můžete podniknout, aby vaše léčba CF neutrpěla.

Od Quinn Phillips 2. prosince 2019

10 věcí, které by měl každý ošetřovatel cystické fibrózy vědět

Od Diany Rodriguez 2. prosince 2019

„Mezník“ nového léku Trikafta schváleného pro cystickou fibrózu

Trojkombinační terapie může léčit lidi s nejběžnější formou onemocnění.

Od Becky Upham 23. října 2019

Přežívající cystická fibróza

Cystická fibróza je život ohrožující genetické onemocnění. V 31 letech Piper Beatty již dvakrát přežila svou prognózu. Tady je její příběh.

Do 10. května 2013

Herec a komik se svalovou dystrofií pracuje na otevírání dveří pro další příběhy se zdravotním postižením

Steve Way prosazuje univerzální zdravotní péči, práva zdravotně postižených a více filmových rolí pro zdravotně postižené herce.  

Od Scott Fontana 7. srpna 2020

Jóga pro lidi se svalovou dystrofií

Bez ohledu na úroveň vašeho postižení je možné cvičení jógy, které přináší duševní a fyzické výhody.  

Od Becky Upham 7. srpna 2020

Mluvení o svalové dystrofii: Glosář pojmů používaných k popisu symptomů, testů, léčby a dalších

Tato rychlá abecední příručka vám pomůže cítit se jistěji, když mluvíte o svalové dystrofii se svým lékařem a blízkými.

Od Becky Upham 30. července 2020

Co potřebujete vědět o těhotenství a svalové dystrofii

Předkoncepční poradenství se důrazně doporučuje ženám, které mají svalovou dystrofii nebo jsou nositelkami genové mutace, která ji způsobuje.

Od Becky Upham, 13. července 2020 “

Smrt bývalé hvězdy „Charlieho andílků“ Farrah Fawcetta v roce 2009 vrhla světlo na rakovinu konečníku.

Přesto většina lidí o této nemoci moc neví. Kdo je v ohrožení? Je to sexuálně přenosné? Lifescript požádal lékařské odborníky o odpovědi na tyto a další otázky. . . 1. Co je to rakovina konečníku? Je to vzácné onemocnění, které napadá konečník, otevírání těla do dolních střev. Anální kanál a jeho okolí jsou vyrobeny z několika typů buněk a může se v nich vyvinout mnoho nádorů, maligních nebo benigních. Ne všechny anální nádory vedou k rakovině, říká American Cancer Society (ACS). Polypy jsou například malé benigní nádory, které se mohou vyvinout ve vnitřní výstelce análního kanálu po zranění. Bradavice nebo kondylomy, z nichž mnohé jsou způsobeny sexuálně přenosným lidským papilomavirem (HPV), mohou také vést k rakovině konečníku. Lidé, kteří měli genitální bradavice, jsou spíše k rozvoji této rakoviny, přestože bradavice nejsou zhoubné.

2. Jak časté je to? Je to vzácné, tvoří pouze 1%-2% rakovin gastrointestinálního traktu; každoročně je diagnostikováno asi 4 000–5 000 nových případů a přibližně polovina jsou ženy, říká Zev Wainberg, M. D., výzkumný pracovník Jonsson Comprehensive Cancer Center na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. V roce 2008 zemřelo na rakovinu konečníku téměř 700 dospělých. Podle Abramson Cancer Center z University of Pennsylvania je 85% případů bělochů. A většina pacientů – jako u většiny nádorových onemocnění – je diagnostikována po šedesátce. Fawcett byla diagnostikována v roce 2006, tři roky před její smrtí. 3. Souvisí to s rakovinou tlustého střeva? Ve skutečnosti ne: Společné však je, že jsou obě onemocnění tlustého střeva. Ale rakovina tlustého střeva je mnohem častější než rakovina konečníku a její příčiny jsou známější. Další důležitý rozdíl: „Genetika může být rizikovým faktorem rakoviny tlustého střeva, nikoli však rakoviny konečníku, jejíž rizikové faktory většinou vyplývají ze životního stylu,“ říká Dr. Wainberg. 4. Zvyšuje anální sex moje riziko? Ano, a také vaginální sex, pokud máte více sexuálních partnerů, protože oba zvyšují vaše šance na nákazu HPV, říká Ginger Gardner, MD, gynekologický chirurg rakoviny v Cancer Center Memorial Sloan-Kettering v New York City.

Nejčastější anální rakoviny jsou spojeny s HPV (virus spojený s cervikální dysplazií nebo prekancerózními buňkami na děložním čípku) a rakovinou děložního čípku, říká Janet Horn, M. D., odbornice na zdraví žen společnosti Lifescript. Během análního sexu by se HPV mohl rozšířit do konečníku. “A čím více sexuálních partnerů má, tím větší je pravděpodobnost, že si vyvine abnormální buňky v konečníku,” říká doktor Horn. Mezi další rizikové faktory patří:

Být ženou s anamnézou cervikálních bradavic Mít v anamnéze HPV Mít další sexuálně přenosné nemoci (čím více STI má, tím větší je riziko HPV) Mít sníženou imunitu (zvyšuje to riziko HPV) Být starší 50 let Kouření cigaret

5. Jaké jsou příznaky Někteří pacienti nemají žádné příznaky, ale u více než 50% se objeví krvácení z konečníku během vyprazdňování, obvykle první známka onemocnění. Další příznaky, na které si dát pozor:

Změna ve střevech, jako je zácpa, průjem a/nebo řídnoucí stolice Svědění konečníku Bolest a/nebo svědění v anální oblasti Abnormální výtok – jako sliznice nebo hnis – z konečníku Zduřené lymfatické uzliny v análních nebo tříslových oblastech6. Jak je diagnostikováno? Několik testů může naznačovat, že máte rakovinu konečníku, i když pouze biopsie může nabídnout jednoznačnou diagnózu.

Během postupu chirurg odstraní buňky nebo tkáň, obvykle jehlou nebo malými nůžkami nebo svorkami. Pomocí mikroskopu si patolog prohlédne buňky nebo tkáň, aby zkontroloval abnormality. Váš lékař však nejprve provede jeden z těchto kroků:

Digitální rektální vyšetření (DRE): Lékař nebo sestra vloží do spodní části konečníku lubrikovaný prst v rukavici, aby nahmatal hrudky nebo jiné nesrovnalosti. Endoskopie: Mezi typy endoskopie patří anoskopie a proktoskopie. Během anoskopie lékař vloží krátkou osvětlenou trubici nebo anoskop do konečníku a dolní části konečníku, což mu umožní prozkoumat oblast. Proctoskopie je podobná anoskopu, kromě toho, že proctoscope je 10 palců dlouhý, což umožňuje lékaři zobrazit jak konečník, tak spodní část sigmoidního tlustého střeva. Endo-anální nebo endorektální ultrazvuk: Ultrazvukový měnič nebo sonda je vložen do řitního otvoru nebo konečníku a slouží k odrážení vysokoenergetických zvukových vln od vnitřních tkání nebo orgánů k ozvěnám, které tvoří sonogram nebo obraz těla. papírové kapesníky.

7. Jak tomu mohu zabránit? Podle ACS tomu nemůžete zcela zabránit, ale riziko můžete snížit následujícím způsobem: